Turistické informácie

Víza – Po vstupe na územie Gruzínska je cudzinec do 3 dní povinný zaregistrovať sa na miestnom oddelení polície. V hoteloch a ubytovacích zariadeniach však cudzinci vypĺňajú registračné karty. Slovenský štátny občan s platným cestovným pasom môže na území Gruzínska zotrvávať na turistické účely bez víza po dobu nanajvýš 90 dní. Držitelia diplomatických a služobných pasov môžu pobývať na území Gruzínska do 90 dní alebo na dobu pridelenia.

Peniaze – 1 lari = 100 tetri, 1 EUR = 2,13 GEL

Bezpečnosť – Pri návšteve Gruzínska sa odporúča v oblastiach mimo hlavného mesta Tbilisi navštevovať miesta či mestá s miestnym sprievodcom. Ľudia sú zväčša priateľskí a ochotní pomôcť. Podobne ako takmer všade inde na svete je potrebné byť opatrný, nevychádzať jednotlivo v nočných hodinách a dávať si pozor na vreckových zlodejov. Pri ceste autom sa odporúča dodržiavať pokyny dopravnej polície a nechávať autá zaparkované na strážených parkoviskách. Príslušníci polície sú okrem uniformy označení známkou s číslom, fotografiou a menom. Poskytovanie a branie úplatkov je v krajine pomerne bežné. V prípade nezákonného postupu zo strany polície je možné obrátiť sa na Službu pre boj s trestnou činnosťou min. vnútra Gruzínska – na tel. čísle +995-32-92-09-86,  +995-32-92-09-86.                                                                 Vzhľadom na súčasnú situáciu a status odštiepeneckých republík Abcházska a Južného Osetska je pre cudzinca prakticky nemožné dostať sa do nich cez gruzínske územie.

Zdravie – Pri vstupe do krajiny nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúča sa očkovať proti tetanu, hepatitíde typu A a diftérii. Odporúča sa pobyt vo veľkých mestách a turistických centrách s organizovanými výletmi do vnútrozemia s ubytovaním a stravovaním stredného až vyššieho štandardu. Pri cestách do vnútrozemia v jednoduchých podmienkach s jednoduchým ubytovaním, pri dlhodobom pobyte a úzkom kontakte s miestnym obyvateľstvom sa odporúča očkovanie ako pri zvýšenom riziku, čiže na týfus a hepatitídu typu B. Odporúča sa aj očkovanie proti besnote vzhľadom na vyššie riziko jej prenosu túlavými psami. V oblastiach Gruzínska treba dbať na účinnú ochranu proti komárom. Treba venovať pozornosť hygiene pri zaobchádzaní s potravinami a pitnou vodou. Minerálne vody, ktorými je krajina známa konzumovať len od autorizovaných výrobcov. Odporúča sa nezabudnúť na vlastnú lekárničku a poistenie liečebných nákladov v zahraničí. Jedlo a potraviny zakúpené v reštauráciách strednej a vyššej úrovni a supermarketoch sú nezávadné. V letných mesiacoch sa neodporúča konzumovať ryby. Celoročne sa neodporúča piť neprevarenú vodu z vodovodu.

Dôležité telefónne čísla:
Hasiči 01, 953295
Polícia 02, 952007
Záchranná služba a prvá pomoc 03
MZV Gruzínska – „horúca linka pre cudzincov“ (24 hod. denne) 920986

Jedlo  – za národné gruzínske jedlo sa považuje khachapuri – pečivo plnené syrom, ktoré sa podobá syrovému koláču a khinkali – pirohy plnené mletým, koreneným mäsom. Krajina sa môže pýšiť skvelými jedlami, zvyčajne ochutené cesnakom, koriandrom, vlašskými orechmi a kôprom. V reštauráciách môžete vyskúšať rôzne pirôžky, taštičky plnené mäsom, zemiakmi, syrom, alebo inými prísadami. Nájdete tu aj iné jedlá prevzaté zo západu ako napríklad pizza, hamburgery, ale najlepšie je vyskúšať miestne špeciality.

Pitie –  Chacha je čistá domáca ovocná pálenka, niekedy nazývaná aj ako viničná vodka, hroznová vodka, či gruzínska vodka. Chacha sa vyrába z hrozna ale v niektorých prípadoch sa vyrába z mandariniek, pomarančov, alebo z moruše. Túto pálenku nájdete na miestnych trhoch, alebo Vás ňou ponúknu na návšteve.

Gruzínsko sa môže popýšiť najstaršou vinárskou tradíciou vo svete, taktiež je  považovaný za kolísku vína. Svedčia o tom archeologické nálezy, ktoré dokazujú, že výroba vína tu začala viac ako pred 5000 rokmi. Vzhľadom k tejto skutočnosti, Gruzínske vína patria medzi najlepšie vína na svete. Rozhodne treba vyskúšať chuť tohto skvelého moku. Dobrá rada na záver. Vína sa nedajú vyvážať z krajiny !!

Gruzínsko je známe aj produkciou množstva miestnych pív. Pivovarská tradícia tu existuje od staroveku, v horských oblastiach Khevsureti a Tusheti. Prvé a najobľúbenejšie gruzínske pivo je Kazbegi.

Gruzínske minerálne vody majú výnimočné a zaujímavé chute – veľmi odlišné od francúzskych a talianskych odrôd. Medzi najslávnejšie minerálne vody patria Borjomi a Nabeglavi .  Najznámejší nealkoholický nápoj sa nazýva Lagidze. Sú vyrábané s prírodných ovocných zložiek, bez akýchkoľvek chemických, umelých cukrov alebo iných prísad. Najpopulárnejšie sú s príchuťou estragónu, smotanou a čokoládou.