Tbilisi

História

Gruzínske hlavné mesto vzniklo na hodvábnej ceste na mieste, kde sa stretáva niekoľko strategicky významných oblasti. Tbilisi sa rozprestiera uprostred tejto neobyčajnej krajiny na rieke Kura. Názov Tbilisi pochádza z gruzínskeho výrazu tbili, čo znamená “horúci“. Podľa legendy sa hovorí, že mesto vzniklo počas vlády kráľa Vachtang I. Gorgasali, ktorý na love so svojím sokolom zastrelil bažanta, ktorý spadol do horúceho prameňa. Na tom mieste potom kráľ založil budúce hlavné mesto Gruzínska.

V priebehu histórie sa mesto mnohokrát zničilo a znova postavilo.  Bolo obsadené mnohými ríšami, ako napríklad Arabi, Peržania a Seldžutskí Turci. V 8. storočia bolo mesto dokonca sídlom arabského emira. Gruzínci mesto dobyli opäť až v roku 1122, za vlády kráľa Dávida IV, ktorý sem potom presunul svoje sídlo z Kutaisi a Tbilisi ustanovil hlavným mestom krajiny. Na konci 18. storočia bolo mesto neustále ohrozované perzskými výbojmi a od roku 1801 sa potom natrvalo stalo súčasťou Ruského impéria.
Nezávislosť získalo opäť až po Októbrovej boľševickej revolúcii roku 1917, avšak len do intervencie sovietskych síl roku 1920. Tie vytvorili násilným zjednotením Arménska, Azerbajdžanu a Gruzínska Zakaukazskú sovietsku federatívnu socialistickú republiku. Neskôr došlo k jej rozdeleniu na tri sovietskej republiky, Tbilisi zostalo ako centrom Gruzínskej SSR. Od 9. apríla 1991 je hlavným mestom nezávislého a suverénneho Gruzínska. Napriek tomu ale krátko po vyhlásení nezávislosti došlo k nepokojom. V januári roku 1992 v krajine zúrili urputné boje, čo nakoniec viedlo k zmene politickej scény.

Tbilisi je známe aj Ružovou revolúciou. V roku 2003, 22. Novembra vyšlo do ulíc tisícky demonštrantov, ktorí držali v rukách ruže. Zišli sa pred sídlom parlamentu, kde práve prebiehalo zasadnutie na čele s prezidentom Eduardom Ševardnadzem. Príčinou revolúcie bolo, že medzinárodný pozorovatelia sa zhodli, že úradujúci prezident sfalšoval výsledky prezidentských volieb, ktoré sa konali druhého novembra a v ktorých by bol zvíťazil opozičný kandidát Saakašvili. Toto povstanie sa obišlo bez obetí na životoch a nakoniec Ševardnadzi musel odstúpiť.

Tbilisi dnes

Podnebie sa vyznačuje výraznými rozdielmi. Po suchej, tuhej zime prichádza horúce a daždivé leto, aké je typické pre vlhké subtropické podnebné pásmo. Priemerná teplota sa po celý rok pohybuje okolo 21°C.

V Tbilisi sú dodnes badateľné početné stopy pohnutej minulosti. Mesto s bohatými kultúrnymi tradíciami má výrazne kozmopolitný ráz a žije tu 80 rôznych národnostných skupín. Ak zavítate dnes do hlavného mesta Tbilisi, oplatí sa tu ostať pár dní. Dedičstvom hlavného mesta je bohatá a rozmanitá architektúra. V mnohých múzeách sa vystavujú jedinečné umelecké diela. Neverte nám, že sa jedná o skutočne nádherné mesto. Presvedčte sa o tom sami!