Musíte vidieť

Tbilisi Ak zavítate dnes do hlavného mesta Tbilisi, oplatí sa tu ostať pár dní. Dedičstvom hlavného mesta je bohatá a rozmanitá architektúra. V mnohých múzeách sa vystavujú jedinečné umelecké diela. Múzeum umenia predstavuje vyše 60 000 obrazov a artefaktov, ktoré sa datuje od 6. storočia pred naším letopočtom až po 19. Storočie. Pri návšteve mesta sa nechajte zlákať aj do historického múzea, kde sa nachádza zlatnícke umenie, do múzea gruzínskej histórie, kde si môžete prezrieť zbierku zlatých a strieborných predmetov a starých ikon z 9. – 17. storočia. Návšteva Tbilisi sa nezaobíde bez prehliadky starého mesta Dzveli Ubani, kde nájdete sochu gruzínskeho kráľa a zakladateľa mesta Gorgasaliho, sírne kúpele, ľanovú dráhu na vrch Mtazminda, či domy s výraznými balkónmi.

Čo sa týka architektonických pamiatok, prelínajú sa tu najrôznejšie štýly. Nájdete tu arménsku štvrť, židovskú štvrť, pravoslávnu štvrť. Nechajte sa očariť chrámom Metechi z 13. storočia, katedrálou Sioni postavenou v 5. storočí, či chrámom Ančiskhati zo 6. storočia, alebo katedrálou Sameba z 20. storočia, modrým kláštorom a pevnosťou Narikala .

Batumi – je mesto v Gruzínsku, v Adžarskej autonómnej republike, 20 km od tureckých hraníc a zároveň je jeho hlavným mestom. Mesto ležiace na pobreží Čierneho mora spolu so subtropickou klímou je ideálne miesto na oddych a rekreáciu. Na pláži si môžete požičať Sit on Top kajak a urobiť výlet po pobreží, či plávať, alebo hrať vodné športy. Nájdete tu množstvo zábavy a nočného života, kluby, ktoré sa tiahnu popri plážach.

Vardzia – Najvyhľadávanejšie skalné mesto Vardzia je v Gruzínsku jedným z najkrajších miest. Nájdete ho na juhozápade Gruzínska pri Tureckých hraniciach, kde sa kedysi odohrávali boje o územie. Vardzia vyrástla počas vlády kráľa Juraja III a jeho dcéra Tamara dala tomuto miestu duchovný rozmer a priestory sa stali kláštormi pospájané dlhými chodbami a schodmi. V časoch dobývania sa tu ukrývalo viac ako 40.000 ľudí. Toto krásne miesto bolo v 19. storočí zničené zemetrasením a dnes už môžete obdivovať časť tohto obrovského bludiska. Nájdete tu aj vzácne maľby zobrazujúce Juraja tretieho a jeho dcéru.

Suchumi – Suchumi je mesto s prímorskými kúpeľmi. Okrem kúpeľov, sanatórií a liečebných prameňov je tiež známe historickou botanickou záhradou z roku 1840 a historickým mostom z 12. storočia. V Suchumi sú tiež výskumné ústavy, v čase Sovietskeho zväzu sa tu po druhej svetovej vojne vyvíjali jadrové zbrane.