Adžária

Adžária (juhozápad Gruzínska)

Adžária, oficiálne nazývaná Adžárska  autonómna republika bola založená 16. Júna. 1922. Je jednou z dvoch gruzínskych autonómnych republík.  Rozprestiera sa na 2880 km² na  juhozápade krajiny pri čiernom mori. Žije tu 393 000 obyvateľov.  Hospodárskym a administratívnym centrom, považovaným aj za hlavné mesto Adžárie je Batumi, v ktorom sa nachádza jediný závod na spracovanie ropy v Gruzínsku. Nájdeme tu aj námorný prístav dôležitý pre Gruzínsko, Arménsko a Azerbajdžanu. Adžária je známa aj výrobou tabakových výrobkov, rybích konzerv, pestovaním citrusových plodov, balením čajov.

Obyvatelia tejto autonómnej republiky hovoria gruzínsky, no považujú sa však za samostatný národ. Odlišujú sa najmä náboženstvom. V Gruzínsku prevláda pravoslávna viera a v Adžárii preferujú islam, ktorý prijali počas osmanskej nadvlády. Okrem materinského jazyka sa tu bez problémov dohovoríte po rusky a po anglicky.

Adžária sa nachádza na juhovýchodnom pobreží Čierneho mora a zasahuje do zalesneného úpätia hory a Lesser Kaukaz . Na severe hraničí s regiónom Guria, na východe so Samtskhe-Javakheti  a na juhu s Tureckom. Väčšina územia Adžárie je pokrytá kopcami a horami. Najvyššia hora sa týči do výšky 3000 metrov nad hladinou mora. Prevažná väčšina oblasti je pokrytá lesmi.

Adžára je dobre známa vlhkým prostredím, najmä pozdĺž pobrežia. Zaujímavosťou je, že tu padne najväčšie množstvo zrážok ako v Gruzínsku, na Kaukaze, dokonca na severnej pologuli. Najviac zrážok padne od September do októbra. Priemerné letné teploty sa pohybujú v nížinách medzi 22 až 24 stupňov Celzia a na vysočine  17-21 stupňov Celzia. Priemerné zimné teploty sa pohybujú medzi 4-6 ° C na pobreží, zatiaľ čo vo vnútrozemí a v horách sa pohybuje v priemere okolo 3-2 stupňov Celzia.  V najvyššie položených miestach sa pohybuje teplota okolo  -8 – (-7) stupňov Celzia.

Batumi, Adžária

V roku 1991 sa vlády ujal Aslan Abašidze a pre Adžáriu sa začala písať nová história. Vládnutie pod obdivovaným, nekritickým a hlavne oslavovaným Abašidzom, bolo známe radom rýchlych a tvrdých rozhodnutí, ktoré viedli k dodržiavaniu zákonov a poriadku a oblasť tak dokázal premeniť na oázu stability nielen v Gruzínsku ale aj na celom Kaukaze. Bol nielen obľúbený ale aj obratným politikom, ktorý sa vedel pohybovať medzi ruskou a gruzínskou stranou. Povolil rusom doviesť na územie Adžárie ruské vojenské základne s tisíckami mužov, pretože si uvedomoval výhody spolupráce, najmä z materiálneho hľadiska.

Na jar v roku 2004 Aslan Abašidze opustil aj s jeho prívržencami Adžáriu a odleteli do Moskvy. Mladý a ambiciózny prezident Michail Saakašvili vyhlásil v tejto oblasti mimoriadne voľby, v ktorých zvíťazil a Adžária sa stala autonómnou oblasťou, ktorú spravuje Tbilisi.

Tradičné verejné slávnosti

Selimoba – je festival, ktorý podporuje Ministerstvo školstva, kultúry a telovýchovy Adžaria. Koná sa v obci Bako, tretieho júla a pripomína život Selim Khimshiashvili. V rámci festivalu sa predstavujú miestne amatérske skupiny ľudových remesiel.

Shuamtoba – je tradičný festival, ktorý sa koná prvý augustový víkend na pastvinách dvoch obcí Khuli a Shuamtobe. Návštevníkov očaria konské dostihy, ľudové remeslá a vystúpenia folklórnych súborov.

Machakhloba – je slávnosť, ktorá sa koná v druhej polovici septembra. Je to tradičná slávnosť, ktorá začína pri pamätníku Machakhela v obci Khelvachauri pokračuje Machakhispiri a konči v obci Zeda Chkhutuneti.

Kolkhoba – je staroveký festival, ktorý sa koná na konci augusta alebo začiatkom septembra v obci Sarpi, okrese Khelvachauri. Súčasťou festivalu sa na javisku hrá mýtus o Argonautovi.