Abchátsko

Abchátsko mapa (severovýchod Gruzínska)

Abchátsko je de facto samostatná, nezávislá republika ležiaca na kaukazskom pobreží Čierneho mora. Rozkladá sa na 8 600 kilometroch štvorcových. Táto autonómna oblasť sa ťahá zo severozápadu na juhovýchod v dĺžke dvesto kilometrov. Z juhozápadu je ohraničené pobrežím Čierneho mora, a susedom zo severu – severovýchodu, ktorým je Rusko presnejšie Krasnodarským krajom (menšia časť) a s Karačajevo-Čerkeskem (väčšia časť). Z Abchátskeho severu je to len na skok do Soči, ruského mesta, kde sa 7. – 23. februára 2014 uskutočnia zimné olympíjske hry. Na juhovýchode je jeho susedom Gruzínsko. Hranicu tvorí hrebeň Kaukazu s najvyššou horou Dombaj – Uľgen s nadmorskou výškou 4046. Povrch Abcházska je prevažne hornatý . Nadmorská výška postupne rastie od Čierneho mora k ruským hraniciam. Hlavné mesto, ktoré leží v polovici pobrežia je známe pod gruzínskym názvom Suchumi, no abcházsky ho volajú Aqwa. Abcházsko alebo Republika Abcházsko ako nezávislý štát, bol uznaný krajinami ako Rusko, Nikaragua, Venezuela, Naura, Tuval a Vanuat. Čiastočne jeho samostatnosť podporilo Južné Osetsko a Podnestersko. Podľa gruzínskej ústavy ľudia môžu používať dva jazyky a to gruzínštinuabcházštinu, ale Abcházska vláda uznáva ruštinu pred gruzínštinou. Prevažne tu nájdete pravoslávnych kresťanov, no významnú menšinu tu zastupujú aj sunnitskí moslimovia.

Abchátska vlajka

Po revolučnom období, písal sa rok 1917 bolo Abcházsko samostatná republika. No tento štatút mu v roku 1930 odňali a zmenili ho na autonómnu republiku v rámci Gruzínska. Abcházsko pocítilo v 80. rokoch minulého storočia slabnúcu moc ZSSR a začala si klásť požiadavky na sebaurčenie svojho národa. Niekoľkokrát sa neúspešne pokúsili pričleniť do sovietskeho Ruska. Po neúspechoch  si abcházsky komunisti nárokovali vznik samostatnej Abcházskej SSR v rámci ZSSR, ktoré takisto dopadli neúspešne. Olej do ohňa pridal 16. Júla 1989 aj útok pri zápise na univerzitu, kde boli zabití šestnásti gruzínsky študenti. Po útoku  v Suchumi prepukol vážny ozbrojený konflikt, do ktorého musela vstúpiť Červená armáda, ktorá vyhlásila v meste stanné právo (opatrenie zavádzajúce zvláštny právny režim v celom štáte alebo v jeho časti počas výnimočného stavu, s cieľom potlačenia trestnej činnosti ). V roku 1990 abcházska vláda vyhlásila vznik Abcházskej SSR v rámci ZSSR a tak sa odtrhla od Gruzínska. V roku 1991 sa rozpadlo ZSSR a tento istý rok vznikla samostatná Gruzínska republika. Abcházsko odmietlo stať sa jednoduchým regiónom v rámci Gruzínska, a tak sa pripravilo na vyhlásenie nezávislosti. Stalo sa tak 23. júla 1992, čo viedlo k vojenskému zásahu zo strany Gruzínska. Útok bol vykonaný bez predchádzajúceho súhlasu prezidenta Eduarda Ševardnadzeho. Abcházsko sa zverilo pod ochranné krídla Ruska a novovzniknutej leteckej základne v Gudaute. Tak ako v prípade Južného Osetska aj v tejto autonómnej oblasti OSN vyjednávalo zastavenie nepokojov. Do vyjednávania mieru sa zapojila aj Bezpečnostná rada, ktorá vyslala do krajiny pozorovaciu misiu.

V roku 1993 prepukol v Moskve konflikt medzi prezidentom Ruskej federácie Borisom Nikolajevičom Jeľcinom  a Najvyšším sovietom (dvojkomorová Rada v Sovietskom zväze, ktorá sa skladala z dvoch rovnoprávnych komôr – Rady Zväzu a Rady Národov. ) Rada využila prezidenta a vykonala ofenzívu na Gruzínsko, ktoré vojskám nemohla vzdorovať a bola z Abcházska vytlačená naspäť do Gruzínska. Prezident Eduard Ševardnadze nakoniec súhlasil s ruskou vojenskou pomocou a výstavbou vojenských základní. Moskva sa zase zaviazala, že bude uznávať gruzínsku zvrchovanosť nad vzbúrenými provinciami.

Od roku 1994 sú v Abcházskej autonómnej oblasti nasadené ruské mierové jednotky. Rusko ponúklo obyvateľom Abcházska cestovné doklady, ktoré v dnešnej dobe používa drvivá väčšina obyvateľstva krajiny. Začalo sa platiť ruským rubľom a aj finančná podpora prichádzala z ruskej pokladnice. Do dnešnej doby hlavou tejto oblasti je Vladislav Ardzinba, ktorý je známi svojím odhodlaním osamostatniť Abcházsko od Gruzínska a vytvoriť tak samostatnú republiku. Okrem Ruska, Venezuely, Nauru, Nikaragui, Južného Osetska, Podnesterska a Spojených štátov, krajiny EU odmietajú uznať nezávislosť krajiny a trvajú na územnej celistvosti Gruzínska.

Zaujímavosti:

Abchátsko, Novy Afon

Abcházsko ponúka širokú škálu aktivít, ako je turistika, gastro turistika, rafting a extrémne športy, snowboarding, potápanie a lietanie na rogale, lovecké, kultúrne a náboženské turistiky.

Garga – je malebné mestečko s rozlohou päť kilometrov, ktoré sa nachádza na severovýchodnom pobreží Čierneho mora, kde si zasadlo na úpätí kaukazských hôr. Jeho subtropické podnebie je ideálne na relax a zdravie, preto tu nájdete kúpele Imperiál. Mesto Gagra a Pitsunda je najpopulárnejšou turistickou destináciou, ktorá ponúka širokú škálu aktivít na dovolenku.

Novi Afon – pravoslávny chrám, ktorý sa nachádza dvadsať minút jazdy od Sukhumi. Je krásnou katedrálou a dedičstvom kresťanstva. Tento chrám ukrýva jaskyňu s ôsmimi obrovskými halami s tisíckami kvapľov.

jazero Ritsa – ktoré sa rozprestiera vysoko v horách asi hodinu jazdy od hlavnej cesty M-27. Na tomto čarovnom mieste nájdete chatu, ktorá je dispozícii hosťom v teplých letných dňoch.

Pskhu – je dedinka, kde si môžete vychutnať prekrásny výhľad na hory a užívať si miestnych surovín a špecialít z mäsa a medu.